Fakty i mity o podatkach w Polsce
Wśród rzeczy, na które najczęściej narzekają Polacy, prym wiodą przede wszystkim podatki. Rzeczywiście stanowią one spore obciążenie zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, ale nie da się ich uniknąć. Niechęć do podatków i obawy przed urzędem skarbowym poniekąd wzmacniają nieprawdziwe opinie, czyli tzw. mity, które zwykle nie mają swojego pokrycia w faktach.
4 mity na temat podatków w Polsce. Sprawdź, jakie są fakty
- Mit 1: W Polsce są najwyższe podatki w Europie.
Jakie są fakty? Często narzekamy na zbyt wysokie podatki, jednak tak naprawdę nasz kraj zajmuje 21. miejsce w rankingu najwyższych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych w europejskich krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Najwyższe stawki podatkowe obowiązują w Danii, najniższe — w Czechach i na Węgrzech. Wyższe niż w Polsce są też podatki m.in. we Francji, Szwecji, Austrii, Belgii, Portugalii, Finlandii, Grecji. W porównaniu do naszego kraju łaskawszy dla podatników jest system w m.in. Estonii, Słowacji i Łotwie.
- Mit 2: Kontrole podatkowe zawsze odbywają się w siedzibie firmy.
Jakie są fakty? Prawdą jest, że fiskus może przeprowadzać czynności kontrolne w siedzibie firmy, jednak w praktyce najczęściej przedsiębiorca zobligowany jest do przedstawienia niezbędnych dokumentów, np. faktur. Co więcej, bardzo często wystarczy przesłać do urzędu e-mailem skany dokumentów. Odwiedziny urzędników u przedsiębiorców zdarzają się rzadko, a najmniej prawdopodobne są w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.
- Mit 3: Urzędy skarbowe kontrolują przedsiębiorców „na chybił trafił”.
Jakie są fakty? Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kontrole skarbowe przeprowadzane są w firmach wytypowanych przypadkowo, a działającym zgodnie z prawem przedsiębiorcom wytykane są nawet najdrobniejsze błędy. Trzeba pamiętać, że każdy urząd działa na podstawie przepisów prawa. Urzędnicy w swojej pracy korzystają z systemów IT, dzięki czemu są oni w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, np. nietypowe transakcje. Nie są to jednak działania nieuzasadnione czy wynikające wyłącznie ze „złośliwości” urzędników.
- Mit 5: Współpraca z biurem rachunkowym jest droga — lepiej samodzielnie zajmować się księgowością w firmie.
Jakie są fakty? Wielu przedsiębiorców, szczególnie na początku działalności, obawia się korzystać ze wsparcia podmiotów zewnętrznych z obawy na wysokie koszty. Dotyczy to przede wszystkim kwestii księgowych, które muszą być prowadzone w każdej firmie i rzutują bezpośrednio na jej rozwój i funkcjonowanie. Księgowością można zajmować się samodzielnie lub zlecić wszystkie sprawy rachunkowe specjalistom z biura rachunkowego. Pierwsza opcja tylko z pozoru nic nie kosztuje. Trzeba przecież uwzględnić czas poświęcony na obowiązki związane z księgowością, konieczność ciągłego poszerzania wiedzy, stosowanie odpowiednich programów komputerowych itd. Potrzeba do tego wiedzy oraz umiejętności, gdyż nieumiejętne wypełnianie obowiązków z tego zakresu może doprowadzić do błędów, które niejednokrotnie sporo kosztują. Współpraca z biurem rachunkowym to sposób na optymalizację kosztów działalności firmy. To oszczędność czasu, wygoda i zdecydowanie mniejsze ryzyko błędów.