Jak przygotować się do kontroli podatkowej?
Jeśli państwo chce skutecznie egzekwować płacenie podatków, musi do tego celu stosować odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest kontrola podatkowa. Dzięki niej fiskus może sprawdzić, czy w danym przedsiębiorstwie nie dochodzi do żadnych nieprawidłowości w związku z regulacją świadczeń podatkowych.
Urząd skarbowy ma obowiązek powiadomić każdą firmę o zamiarze kontroli z odpowiednim wyprzedzeniem. Okres ten wynosi maksymalnie 30 dni, a minimalnie 7 dni. Fiskus może także przeprowadzić kontrolę wcześniej niż tydzień po zawiadomieniu, jednak wymagana jest do tego zgoda przedsiębiorcy. Dzięki temu, że kontrole podatkowe każdorazowo zostają zapowiedziane, możliwe jest przygotowanie się na tę okoliczność.
Najważniejsze kwestie
W jaki sposób przygotować się do kontroli podatkowej? Ogólnie rzecz biorąc, trzeba skompletować potrzebne dokumenty i sprawdzić, czy zawarte w nich informacje są aktualne i poprawne. Nie oznacza to oczywiście konieczności przetrząsania wszystkich papierów. Fiskus, oprócz tego, że ma obowiązek powiadomić o zamiarze kontroli, musi także określić, jaki dokładnie obszar będzie go interesować. Jedne z najważniejszych dokumentów, jakie podlegają weryfikacji to zapisy w księdze przychodów i rozchodów, faktury VAT oraz deklaracje podatkowe. Warto więc zadbać, aby panował w nich porządek. Obowiązkiem jest także uregulowanie przed terminem kontroli wszystkich ewentualnych zaległości podatkowych, jakie obciążają firmę.
Kolejną rzeczą, o którą należy się postarać, jest to, aby mieć przetłumaczone na język polski wszystkie dokumenty, które pochodzą z korespondencji z zagranicznymi partnerami. W pierwszym odruchu często się tego nie robi, a urząd skarbowy lubi sprawdzać, czy wszystkie tego typu papiery posiadają swój przekład. Pracodawca ma także obowiązek powiadomić o zamiarze kontroli wszystkich podwładnych.
Podsumowując, choć kontrola podatkowa to nie lada wyzwanie, można się do niej odpowiednio przygotować. W tym celu trzeba zadbać o to, aby uregulować wszystkie kwestie związane nie tylko z finansami firmy, ale również z ich dokumentacją.